İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil şehremaneti Reis beyıydı. Annesi İsmet Hatun, uzun seneler Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Mir’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Zaman Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu gibi soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Bentdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak çıkışlı olmuşdolaşma.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanında pediatri bilirkişiı başüstüne. Eksperlik sonrası çaldatmaışmalarını Harvard Üniversitesi’ne sargılı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle yanında Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne sargılı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde de ılımlı Maşrık Teknik Üniversitesi Mütevelli Astronomi Serkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektalim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları muhtevain Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektalim Yerleşmiş’nun ilk reisı olarak misyon aldı. Bu görevini yaklaşık 11 yıl sürdürdü. Serkanlığı döneminde şiddetliöğretimde okullaşma rasyoında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşhamur esasladı. Ilmî yayınlarda da kritik artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman nüshaları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Tutum kısmınde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşlarındayken Cihan Esenlik Örgütü’nün bünyeunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Esenlik Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun esaskanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç devir, Idare Kuruluna da dü devir riyaset fail Doğramacı 1968 yılında esaskanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince reis ve genel direktörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu esaskanlığını yürütürken, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca esaskanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve esenlik bilimleri düzlükında çok nüshada ilmî makalesi, yapıt seksiyonü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok oflaz derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle namına Barış, Türe ve Hoşgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya gibi birçok devletin reisı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en şiddetli nişanlarını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve sert çok millî organizasyon Doğramacı’ya en giranbaha ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Yetişkin Millet Meclisi namına Büyüklük Üstün Görev Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 yıllık yaşamı çocuklara, toylere ve tüm insanlığa özen aşkıyla geritir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın sert çok ülkesine verdiği özen ve sunduğu katkılarla esenlik, eğitim bilimi ve bilim muhtevain yarattığı kurumlarla hep yolırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir